Poradnik

Oszczędzanie energii w domu – czysty zysk ekonomiczny i ekologiczny

Im mniej energii zużywa dom, tym jest bardziej efektywny. O tym aspekcie należy pomyśleć zarówno na etapie projektu i budowy domu, jak i podczas jego eksploatacji. Nie wystarczy bowiem zbudować z nowoczesnych materiałów, wyposażyć w bardzo ekonomiczne urządzenia, jak pompy ciepła czy rekuperacja. Efekt będzie odczuwalny, gdy na co dzień, mieszkając w tym domu, będziemy „z głową” korzystać z nowoczesnych rozwiązań.

Oszczędzanie energii w domu nie tylko pomaga zredukować wysokość rachunków, ale także ma pozytywny wpływ na środowisko.

Oto kilka praktycznych porad, jak na co dzień oszczędzać energię w domu:

Izolacja termiczna

Najważniejsze, by dobrze zabezpieczyć dom przed utratą ciepła. Co to oznacza? Budynek powinien mieć wysokiej jakości termoizolację ścian i dachu, by ciepło nie uciekało na zewnątrz. Z tego samego powodu trzeba zadbać, by wybrane okna i drzwi były energooszczędne. Nie tylko zatrzymają ciepło w domu, ale i wykorzystają energię słoneczną do ogrzania pomieszczeń.

Nie bez znaczenia jest strona świata, na którą wychodzą okna. Od strony południowej szyby „zbierają” więcej energii słonecznej, bowiem dłużej padają tam promienie światła dziennego.

Energia odnawialna

Takie urządzenia jak panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, rekuperatory pozwalają zdecydowanie obniżyć koszty energii. Wykorzystują one OZE, czyli odnawialne źródła energii – słońce, powietrze, wodę, glebę. Dzięki temu roczne zużycie energii na ogrzewanie lub chłodzenie domu spada do minimum.

Ogrzewanie pod kontrolą

W sezonie grzewczym warto pamiętać o regulacji temperatury za pomocą termostatów. Jeżeli jest w wersji programowalnej, można ustawić wyższą temperaturę wieczorem, a niższą w nocy lub kiedy nikogo nie ma w domu.

Wietrzenie mieszkania zimą nie powinno być przypadkowe. Zanim otworzymy okna, zakręćmy zawory grzejników. Dzięki temu system grzewczy nie będzie wyrównywał temperatury w pomieszczeniach. Dopiero po solidnym wywietrzeniu odkręćmy ponownie termostaty.

Nowoczesne oświetlenie

LED-owe źródła światła są najbardziej trwałe i zużywają znacznie mniej energii niż halogeny, nie mówiąc już o tradycyjnych żarówkach. Zużycie energii elektrycznej można także ograniczyć dzięki czujnikom ruchu, które włączą światło tylko wtedy, gdy ktoś jest w pomieszczeniu. Dzięki temu na pewno nie będzie sytuacji, że np. w przedpokoju światło zostaje włączone na całą noc.

Urządzenia w klasie A

Wybieraj urządzenia energooszczędne. Pralki, lodówki, zmywarki klasy A (a nawet A++ lub A+++) zużywają mniej prądu, niż modele klas B. Dodatkowo, ustawiając program prania czy zmywania, jak najczęściej wybieraj te z oznaczeniem Eco.

Ekologiczne to także ekonomiczne. Pamiętajmy o tym, wybierając materiały budowlane, elementy wyposażenia domu, wszelkiego rodzaju urządzenia. Maksymalne obniżenie zużycia energii to dziś jeden z priorytetów na świecie.