Poradnik

Wietrzenie mieszkania zimą – jak nie marnować ciepła

Dobra wentylacja domu czy mieszkania ma pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie mieszkańców. Wietrzenie mieszkania wpływa także na stan techniczny budynku. Nie ma nic lepszego, niż otwarcie okien na oścież i wpuszczenie do wnętrza świeżego powietrza. Jeżeli zatem chcesz zapobiec przykrym niespodziankom, jak powstanie pleśni, za duża wilgoć, nie możesz zapomnieć o wietrzeniu mieszkania także zimą. Jak robić to prawidłowo, by nie tracić energii na ogrzewanie?

Wietrzenie mieszkania zimą krok po kroku

By uniknąć strat ciepła, zimowe wietrzenie pomieszczeń powinno odbywać się według poniższych zasad:
Zakręcamy zawory od grzejników podczas wietrzenia pomieszczeń – to pierwsza rzecz, którą powinniśmy zrobić zanim otworzymy okno. Wyłączone grzejniki nie będą niepotrzebnie wytwarzać ciepła i narażać nas na utratę energii cieplnej.
• Po ok. 10-15 minut od zakręcenia zaworów można otworzyć okna na oścież.
• W zależności od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych, czas wietrzenia powinien wynosić od 2 do 10 minut. Jeżeli wietrzymy, otwierając okna tarasowe, wystarczą 3-4 minuty, by odczuć, że dom wypełnił się świeżym powietrzem.
• Po zamknięciu okien należy pamiętać, aby ponownie odkręcić grzejniki.
Dla zachowania optymalnej cyrkulacji powietrza takie wietrzenie powinniśmy wykonywać 2 razy dziennie – rano po wstaniu z łóżka, co doda nam również energii, i wieczorem przed pójściem spać.

A może wystarczy rozszczelnić okna?

Producenci okien wprowadzili wygodne rozwiązanie pozwalające na cyrkulację powietrza, czyli mikrowentylacja, jaką daje rozszczelnianie okien. W odpowiednim ułożeniu klamki skrzydło okna delikatnie rozszczelnia się. Rozwiązanie to jest idealne jeśli zależy nam na ciągłej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, również zimą. Choć jest jedno „ale”… Otóż jeżeli okna osadzone są tuż nad grzejnikami, istnieje ryzyko, że chłodne powietrze dostające się do wnętrza spowoduje wzmożoną pracę grzejników, a tym samym narazi nas na większe koszty.

Poza tym solidnie wietrzenie, to wymiana powietrza w mieszkaniu. A to najlepiej zrobić właśnie otwierając na kilka minut okna na oścież.

Niekontrolowane wietrzenie = nieszczelność okien

Jeżeli zimą, mimo szczelnie zamkniętych okien, dostaje się do mieszkania zimne powietrze, to mamy problem. Albo okna są złej jakości, albo zostały źle zamontowane.

Aby uniknąć takich sytuacji, polecamy wybierać tylko renomowanych producentów okien, na ciepłych profilach, a takie właśnie produkuje firma VEKA Polska.