
Dlaczego właśnie PVC? O zaletach polimeru
Dlaczego właśnie PVC? O zaletach polimeru
Okna PVC otwierają przed architekturą wyjątkowe możliwości. Swoją wydajność i wszechstronność zawdzięczają m.in. materiałowi, z którego są produkowane, czyli PVC. Polimer jest jednym z pierwszych tworzyw sztucznych w historii, na które nadal jest duże zapotrzebowanie. Ma wiele zalet, a jego dodatkowym atutem jest możliwość niemal całkowitego recyklingu.
Spis treści
- PVC i jego naturalna zasada konstrukcyjna
- Tworzywo do produkcji, tworzywo do recyklingu
- PVC - od granulatu do mieszanki
Naturalna zasada konstrukcyjna PVC
Okna i drzwi wykonane z PVC od wielu lat są niekwestionowanymi faworytami na rynku: około 57% wszystkich montowanej stolarki otworowej posiada profile ościeżnic i skrzydeł wykonane z polichlorku winylu, w skrócie PVC.
Ten wysoki popyt wynika z doskonałych właściwości materiału polimerowego. Jako jedyny umożliwia wytłaczanie profili wielokomorowych o wysoko rozwiniętej geometrii, która łączy w sobie stabilność i doskonałą izolacyjność.
To fakt, że łatwe w pielęgnacji okna PVC zachowują swój atrakcyjny wygląd przez dziesięciolecia.
Jako polimer, PVC opiera się na zasadzie konstrukcyjnej, która często występuje w przyrodzie. Polimery biologiczne, takie jak celuloza – stosowana w postaci drewna, papieru czy bawełny – czy kauczuk naturalny powstają z połączenia tysięcy identycznych podstawowych cegiełek budulcowych. Dzięki temu powstały materiał nabiera zupełnie nowych właściwości chemicznych i fizycznych.
Tak jest również w przypadku PVC: gazowy i niezwykle reaktywny monomer chlorku winylu jest używany do produkcji polimerowego ciała stałego, które okazuje się wytrzymałe pod każdym względem.
Zalety PVC jako materiału zostały dostrzeżone dopiero w 1912 roku, około 80 lat po pierwszej produkcji. Są doceniane do dziś.
PVC - tworzywo do recyklingu
PVC - to skrót od: poly(vinyl chloride) - jest stosowany w dwóch odmianach: Podczas gdy miękki PVC jest używany między innymi do wyrobów medycznych, sztywne PVC znajduje się w produktach dla sektora budowlanego i wielu innych gałęzi przemysłu.
Jeśli chodzi o ochronę środowiska, to okna z PVC można niemal w 100% przeznaczyć do recyklingu. VEKA dba o ochronę środowiska i recykling wymienianych okien, przetwarzając je we własnym zakładzie utylizacji w Niemczech. Od 1993 roku VEKA zbiera okna, drzwi i rolety z tworzyw sztucznych i poddaje je recyklingowi. W ten sposób można odzyskać czystej jakości PVC i ponownie oddawać je do produkcji bez utraty jakości.




PVC od granulatu do mieszanki
Technicznie rozróżnia się dwa rodzaje PVC: miękki PVC lub PVC-P (plastyfikowany) z bardzo dużym udziałem plastyfikatorów oraz sztywny PVC lub PVC-U (nieplastyfikowany).
Wysokiej jakości profile firmy VEKA są wykonane ze sztywnego PVC i dlatego nie zawierają żadnych plastyfikatorów. BY jeszcze bardziej poprawić, i tak już korzystne właściwości polimeru, do dostarczanego granulatu PVC dodawane są niewielkie ilości innych dodatków, zgodnie z recepturą opracowaną przez VEKA.
- Z tego związku wytłaczane są profile VEKA o mocnych ściankach, w jakości klasy A. Profile VEKA to wysoka wytrzymałość mechaniczna, sztywność i twardość.
- Są odporne na uderzenia, na ścieranie.
- NIeszkodliwe dla naszego zdrowia
- Mają wysoką odporność na promieniowanie UV, wilgoć, chemiczne zanieczyszczenia powietrza i inne wpływy środowiska
- Wszystkie istotne właściwości profilu podlegają kontroli jakości zgodnie z normą RAL-GZ 716/1, część 1.