Naturalna elewacja

Mały domek w Fichtelgebirge

Koncepcja mobilna staje się nieco bardziej siedząca

Ruch małych domów nabiera rozpędu. Pomysłodawcy Tiny House Village w Fichtelgebirge również biorą to pod uwagę w zoptymalizowanych projektach. Jej nowy model domu, roboczy tytuł "Børk", zawiera w sobie wiele praktycznej wiedzy na temat życia na małej przestrzeni. Dla komfortowego domu, który jest jednak konsekwentnie zgodny z zasadami bliskości z naturą i ekologii.

Mobilność jest ważnym aspektem mini-domów. Ale bardzo niewiele małych domków jest regularnie przenoszonych. Nowy model nie opiera się więc już na podwoziu, ale na stalowej ramie. Oznacza to, że może być nadal przemieszczany naczepą niskopodwoziową, ale nie podlega już surowym ograniczeniom wagowym przyczepy 3,5 tony.

Uzyskaną przestrzeń wykorzystano na lepszą izolację termiczną ścian z 16 cm juty i potrójnymi szybami. Na podłogę stosuje się poliuretanowe płyty izolacyjne o grubości 12 cm. Mają wysokie właściwości izolacyjne i są mniej podatne na wilgoć. Ogrzewacz konwekcyjny ciepłego powietrza o mocy 1 000 W wystarczy, aby zapewnić komfort cieplny o każdej porze roku. Jeśli wykorzystana zostanie zielona energia elektryczna, Tiny House może być ostatecznie wykorzystany w sposób neutralny dla klimatu.

W układzie pomieszczenia uwzględniono również względy ekologiczne: w przeciwieństwie do zwykłych miejsc do spania znajduje się na poziomie gruntu, część dzienna znajduje się na galerii o wysokości 110 cm. W ten sposób naturalna dystrybucja ciepła odpowiada obszarom funkcjonalnym, a dom może być ogrzewany bardziej ekonomicznie.

Opracowany jako prototyp Børk został już odtworzony przez zainteresowane strony w ciągu zaledwie sześciu dni w ramach warsztatów. Jeśli popyt się utrzyma, Philipp Sanders i jego koledzy z Tiny House Village już myślą o zaoferowaniu domu jako zestawu.

Arkusz referencyjny

Wszystkie informacje o projekcie i użytych produktach w kompaktowym pliku PDF.

Projekt

Szczegóły techniczne

Większa powierzchnia podłogi dla mocniejszej izolacji ścian

Wymiary wewnętrzne nowego domu różnią się tylko nieznacznie od zwykłych wymiarów dla małego domku. Większa powierzchnia podstawy została wykorzystana głównie do mocniejszej izolacji ścian. Aby wnętrze było jasne i naturalne, ściany wyłożono od wewnątrz białą, glazurowaną drewnem. Jeśli chodzi o podłogę, wykazano, że konstrukcja powinna być lepiej chroniona przed wodą. Dlatego zastosowano tutaj organiczny winyl z dekorem Canyon Oak.

Mały domek w Fichtelgebirge

Galeria