Poradnik

Audyt energetyczny – dlaczego jest tak ważny

Termomodernizacja budynku wykonywana krok po kroku, etap po etapie przynosi konkretne korzyści ekonomiczne. W ciepłym domu, o dobrej izolacyjności termicznej, nie ma strat energii. Okna i drzwi mają tu nie lada znaczenie.

Pierwszy krok – audyt

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych budynku, jest audyt energetyczny. Dzięki niemu zostanie określone obecne zużycie energii i oceniony aktualny stan domu. To pomoże przeprowadzić skuteczną termomodernizację budynku, a także oszacować koszty remontu.
Efektem działań termomodernizacyjnych powinno być zmniejszenie zużycia nieodnawialnej energii użytkowej (EP) do ogrzewania budynku, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej – do wartości nie większej niż 70 kWh/(m²*rok) lub o minimum 40%.

Co obejmie audyt?

Tzw. audyt efektywności energetycznej jest raportem pokazującym zakres prac związanych z termomodernizacją domu, wskazuje optymalne rozwiązania, bierze pod uwagę koszty przedsięwzięcia i wynikające z niego oszczędności energii.
Po audycie zostaje przygotowany opis stanu budynku, czyli:
przegród zewnętrznych budynku (ścian, dachu, okien, drzwi)
• systemu centralnego ogrzewania
• instalacji przygotowania c.w.u.
• wentylacji
Zostanie oceniona opłacalność przedsięwzięcia i wtedy można podejmować kolejne decyzje. Celem jest jak największa oszczędność zużywanej energii przy jak najniższych kosztach.

Audyt z dofinansowaniem

Ubiegając się o dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, np. z programu Czyste Powietrze, należy obowiązkowo przeprowadzić audyt energetyczny. Co ważne, na wykonanie audytu także otrzymuje się dofinansowanie (do kwoty 1200 zł).
Wiedza o stanie przegród pozwala na prawidłowy dobór izolacji termicznej, zgodnie z wymaganiami Warunków Technicznych 2021. W końcowym raporcie audytu znajdują się propozycje działań, które zwiększy efektywność energetyczną budynku.
Ostatecznie wynikiem audytu, który znajdzie się na świadectwie charakterystyki energetycznej będzie ustalenie wskaźnika EP, czyli rocznego zapotrzebowania energii w przeliczeniu na metr kwadratowy budynku