Pielęgnacja okien

Pielęgnacja okien

Pielęgnacja okna – to warto wiedzieć!

Jak dbać o okna, by ich nie uszkodzić? Znajdziecie tu kilka najważniejszych praktycznych informacji o optymalnej pielęgnacji okien z tworzyw sztucznych.

  • Zdecydowanie odradzamy używania agresywnych środków czyszczących jak: aktywne piany czyszczące, szorstkie ścierki i gąbki oraz parownice.
  • Profile z PVC najlepiej myć środkami o neutralnym PH, niezawierającymi barwników, bezzapachowymi. Po umyciu profili należy je dobrze spłukać czystą wodą. W razie trudnych do usunięcia zabrudzeń, najlepiej skontaktować się z dostawcą swoich okien.

Zadbane okna w skrócie…

Czysta woda i miękka ściereczka
Środek czyszczący o neutralnym pH
Żadnych agresywnych środków czyszczących
Nie stosujemy parownic do mycia profili i uszczelek
Żadnych zmywaków do szorowania
Dlaczego środki czyszczące stosowane od lat, nagle zaczynają odbarwiać profile?

Dlaczego środki czyszczące stosowane od lat, nagle zaczynają odbarwiać profile?

Popularne produkty czyszczące w ostatnich latach bardzo się zmieniły. Wzrosło stężenie zawartych w nich substancji, a także zmienił się skład tych środków. Dodatki naturalnych lub sztucznych substancji zapachowych, takich jak aromat pomarańczowy, cytrynowy lub miętowy, uszkadzają powierzchnię PVC, ponieważ ich pozostałości przyspieszają utlenianie powierzchni PVC pod wpływem promieniowania UV. Również takie składniki, jak amoniak lub alkohol benzylowy, mogą uszkodzić powierzchnię tworzywa sztucznego i w konsekwencji przyspieszyć odbarwianie.

Produkty VEKAPRO do pielęgnacji okien

VEKA oferuje profesjonalne środki czyszcząco-pielęgnujące do okien. Seria VEKAPRO to preparaty przebadane, gwarantujące skuteczność. Do czyszczenia profili PVC – białych i kolorowych, uszczelek, szyb. Skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenie, również te uporczywe, trudne do zlikwidowania.

VEKAPRO to następujące produkty:

VEKAPRO Daily Clean
VEKAPRO Daily Clean

750 ml

Profesjonalny środek czyszczący do profili, uszczelek i szyb.

Do regularnego czyszczenie lekkich zabrudzeń jak kurz, pyłki, ślady po owadach, a także do zabrudzeń po oleju czy sadzy.

VEKAPRO XtraCare white
VEKAPRO XtraCare white

250 ml

Intensywny środek czyszczący do białych, niefoliowanych profili okiennych.

Do czyszczenia uporczywych zabrudzeń, jak: tłuste plamy po oleju czy kremie do rąk, ślady po sadzy, ołówku, trudne przyklejone zabrudzenia.

 VEKAPRO XtraCare colour
VEKAPRO XtraCare colour

250 ml

Intensywny środek czyszczący do kolorowych profili okiennych.

Do czyszczenia uporczywych zabrudzeń, jak: tłuste plamy po oleju czy kremie do rąk, ślady po sadzy, ołówku, trudne przyklejone zabrudzenia.

 VEKAPRO Super Finish
VEKAPRO Super Finish

210 ml

Preparat zabezpieczający białe profile okienne, niefoliowane.

Tworzy długotrwałą powłokę ochronną z efektem perlenia - zabezpieczenie bez wosku.

 VEKAPRO SealProtect
VEKAPRO SealProtect

100 ml

Preparat do pielęgnacji uszczelek.

Chroni uszczelki, przedłużając ich trwałość, przywraca kolor.

VEKAPRO EasySpray
VEKAPRO EasySpray

100 ml

Olej multifunkcyjny.

Do konserwacji i pielęgnacji ruchomym części okien - chroni przed korozją.

Dlaczego powstają przebarwienia?

Zdarza się to wtedy, gdy powierzchnia profili jest uszkodzona, a przy tym okno jest narażone na bardzo intensywne promieniowanie słoneczne. Jednak przebarwienia białych profili PVC wystepują rzadko.

Możliwe przyczyny uszkodzeń

Niewłaściwe środki czyszczące
Nieodpowiednie do okien PVC są agresywne środki czyszczące, piany, koncentraty, silne chemikalia, alkohole czy kwas octowy. Preparaty powinny mieć neutralne PH, nie posiadać barwników.
Zbyt szorstkie akcesoria do mycia
Nie wolno używać materiałów ściernych, piaskowych i szlifierskich środków czyszczących, gąbek stalowych lub szorujących, druciaków do czyszczenia garnków.
Czynniki atmosferyczne a przebarwienia

Dlaczego w tym samym domu niektóre okna się przebarwiają, a inne nie?

Na ogół okna pochodzą od tego samego producenta i były montowane w tym samym czasie, a jednak tylko niektóre z nich się przebarwiają. Dlaczego tak się dzieje? Promieniowanie UV i ciepło są czynnikami aktywującymi reakcję chemiczną. To wyjaśnia, dlaczego przebarwienia pojawiają się częściej na oknach od strony południowej. Ponadto dolne części okna (zwykle zakładka) są bardziej narażone na zmiany – po pierwsze dlatego, że tu kąt padania promieni słonecznych jest inny, niż wyżej i bardziej niekorzystny dla PVC, a po drugie częściej zalegają tu resztki środków czyszczących, co niszczy powierzchnię.

window

Do pobrania

Tutaj znajdziesz szczegółowe materiały informacyjne na temat pielęgnacji okien