Poradnik

Czyste okna – sprawdzone metody

Moda na duże przeszklenia nie mija. Dzięki nim pomieszczenia są dobrze oświetlone, wnętrza łącza się optycznie z otoczeniem, zyskują przestronność. Jednak by były efektownym elementem architektury budynku, muszą być czyste.

Szyba na błysk

Szczególnie szyby myjemy często, bo na nich najbardziej widać kurz, zacieki, osady. Czy da się umyć bez smug? Da się. Jednym ze sposobów jest mycie szyb roztworem wody w octem (10 do 1). Myjemy ściereczką, wycieramy do sucha ręcznikiem papierowym, najlepiej grubym. Jeśli ktoś nie lubi zapachu octu, może użyć soku z cytryny, co także nada szybom połysk.

Czy szyby zawsze trzeba myć, by były czyste?

Otóż nie zawsze. Są „magiczne” okna, które myją się same, a właściwie myje je deszczówka. To okna z szybami samoczyszczącymi. Mają one specjalną powłokę, dzięki której myją się same, wykorzystując działanie promieni słonecznych i opady deszczu.
• Pierwszym etapem jest rozkładanie zanieczyszczeń organicznych przy wykorzystaniu procesu fotokatalizy. Powłoka reaguje z promieniami ultrafioletowymi światła dziennego, rozkładając w ten sposób zanieczyszczenia.
• Drugi etap to zmywanie brudu. Dzieje się to wtedy, gdy na szyby pada deszcz (ewentualnie, gdy są polewane wodą). Powłoka jest hydrofilowa – a to oznacza, że woda spływa nie kroplami, ale równą warstwą i w ten sposób zmywa zanieczyszczenia. Szkło szybko wysycha i nie zostają na nim zacieki.
Czy okien z szybami samoczyszczącymi nie trzeba myć? Trzeba. Po pierwsze dlatego, że silne zanieczyszczenia mogą zostać na szybie i konieczne jest ich ręczne usunięcie. Po drugie czyste okno to nie tylko czyste szyby. Można wręcz powiedzieć że szyba to najbardziej estetyczna strona konserwacji okien. Konieczne jest także mycie profili okiennych, uszczelek, okuć.
Jak i czym to robić – tu znajdziecie porady i polecane preparaty

Okna z profilu

Profile okienne, zwane powszechnie ramami, polecamy myć tylko wodą z dodatkiem płynu do zmywania. Nie należy używać środków ściernych ani nawet mleczka, jakie stosujemy np. do mycia umywalki – takie środki mogą uszkodzić powierzchnię profili. Z kolei nawet drobno zarysowana powierzchnia PVC będzie się bardziej brudzić.
Polecamy specjalistyczne środki do mycia profili. To produkty z serii VEKAPRO – XtraCare White i XtraCare Color. Jeden z nich jest przeznaczony do mycia profili białych PVC, a drugi do kolorowych.

Okucia i uszczelki – profesjonalna konserwacja

Czyste szyby to sprawa przede wszystkim estetyczna. Natomiast takie elementy, jak okucia i uszczelki, które de facto widać najmniej, w praktyce najbardziej odpowiadają za prawidłową prace okien. Dlatego co najmniej dwa razy w roku powinny być dokładnie umyte (najlepiej czystą wodą) oraz delikatnie natłuszczone. Można to zrobić preparatami typu olej do maszyn do szycia lub wazelina kosmetyczna. Jednak warto skorzystać z profesjonalnych produktów do pielęgnacji okien, jakie proponuje VEKA. W serii VEKAPRO są m.in. olejek do okuć oraz płyn do uszczelek, dzięki którym te elementy będą zadbane i sprawne.
Dbajmy o okna, bo warto. Szczególnie mało widoczne elementy, jak uszczelki i okucia, odwdzięcza się sprawną praca okien i ich szczelnością.